• logo
  • E-mail: info@dogwear.sk
  • Môj profil
  • je prázdny
    za 0.00,- €
  • Bezpečnosť na prvom mieste!
  • Turistika so psom
  • Beh so psom (Canicross)
  • Bicykel so psom (Bikejoring)
  • Lyžovanie so psom (Skialpinizmus, Skijoring)
  • Postroj Freemotion 5.0 už v predaji
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  

Beh so psom, ako na to?

  • Pridané: 09.11.2015   |   Autor: Štefan Šterk   |   16062 čítaní / zobrazení
Máte doma psa, ste bežci a chcete si rozšíriť bežecké horizonty? Alebo len radi chodíte  na turistiku a hore kopcom sa vždy zadýchate, kým váš hyperaktívny štvornožec pobehuje ďaleko vpredu a vy s ním len horko ťažko držíte krok? Vyskúšajte si beh so psom alebo canicross. Možno sa doň zamilujete a rozšírite rady bežcov, ktorí beh a turistiku bez psa zradili a na plný úväzok začali behať so  svojim štvornohým kamarátom.

Tréning canicrossu je jednoduchý. Má ale svoje špecifiká a najdôležitejšie je nepokaziť začiatok. Čím lepšie základy vybudujete, tým dlhšie a viac z nich budete ťažiť. Pripravili sme pre vás koncentrát toho najdôležitejšieho pre vaše canicrossové začiatky.

Prejsť do E-shopu

5 dôvodov prečo by ste mali skúsiť CANICROSS 

  • Pohyb je pre psa prirodzený

  • Canicros zabráni psovi nezdravo priberať

  • Canicross môžu robiť všetky plemená psov

  •  Canicross je pre psa bezpečný (priamy pohyb v rýchlosti, ktorá nie je pre psa hraničná)

  • Je to skvelá zábava pre psa aj jeho majiteľa

Prečo chce pes behať? 

K behu majú psi, na rozdiel od ľudí, len jedinú motiváciu a tou je zábava. Nebehajú aby zhodili nadbytočné kilogramy, nebehajú pre víťazstvo a nechcú si nič dokazovať. To všetko  sú naše ľudské motivácie. Psi behajú len tak, pre zábavu a pre radosť z pohybu. Ak ich to ale baviť prestane, je koniec

Videli sme veľa psov, ktorí boli perfektní ťahači a mali pred sebou skvelú športovú kariéru, ale majitelia ich pretrénovali a oni už potom proste ťahať nechceli. Na začiatok vám pomôžu jednoduché pravidlá:
  • nezačínajte s tréningom ťahania skôr ako v jednom roku veku
  • netrénujte dlhé vzdialenosti
  • pripravte psovi čo najpestrejší tréning

Prejsť do E-shopu

Čo na CANICROSS potrebujem?

Stačí vám na to zdravý pes, bežecký opasok, odpružená vôdzka, postroj a dobrá obuv.

Ideálna výbava na canicros pozostáva z týchto troch komponentov:

Postroj na psa (napr. Non-stop dogwear Freemotion 5.0)

>>>Prejsť na  ponuku postrojov<<<

Opasok pre bežca  (napr. Non-stop dogwear CaniX)

>>>Prejsť na  ponuku opaskov<<<

Odpružená vôdzka dĺžky 2m

Ak sa chcete okrem behu  vykonávať aj iné aktivity, viac o rôznej výstroji a výzbroji sa  dozviete v týchto článkoch:

Tréning canicrossu 

Zapriahanie (ťahanie) trénujte spočiatku len veľmi zľahka. Na začiatku ide len o to, aby si váš štvornožec zvykol na postroj a pochopil, čo sa od neho očakáva. Postroj má byť pre psa to isté, ako červená šatka pre býka. Hneď ako mu ho oblečiete, rozsvieti sa mu v hlave nápis: “Ide sa behať, takže žiadne očuchávanie, cikanie, hranie sa s psími kamarátmi.” Musíte postupovať pomaly, aby ste sa do tohto stavu dostali. Na začiatku úplne stačí pár desiatok maximálne stoviek metrov. Počas nich ale psovi nedovoľte, aby sa čímkoľvek rozptyľoval. Nikdy na psa netlačte a motivujte ho pozitívne. Pokriky typu MAKAJ TY LENIVEC alebo dokonca fyzické tresty, nie sú určite ten správny prístup. Vzdialenosť postupne predlžujte. Behajte len po poľných a lesných cestách, vyhnite sa asfaltu a inému tvrdému povrchu. 

Pestrosť nadovšetko

Tréning by mal byť  zábavný. Aj tu sa dostáva k slovu motivácia. Psí atléti sa psychicky unavia omnoho skôr ako ľudia. Je preto dôležité, aby bol tréning čo najpestrejší a štvornožcov vždy bavil. Striedajte preto:

  • rôzne miesta

  • rôzne typy povrchu

  • rôzne dĺžky tréningu

  • rôznych spolubežcov.

Tréning canicrossu je jednoduchý a v tom je práve jeho krása. Stačí dodržať pár základných pravidiel a otvoria sa pred vami nové bežecké horizonty a výzvy. Pre úplných začiatočníkov, ktorí nemajú s výcvikom psa na behanie žiadne skúsenosti, pomôže návšteva spoločného tréningu alebo semináru, ktoré pravidelne organizuje DOGWEAR.SK. Na tréningu vám inštruktori vysvetlia ako na to, aby ste sa vyhli zbytočným chybám. Sledujte Instagram @DOGWEAR.SK, kde  sa dozviete informácie o aktuálnych akciách. 

Ako pripraviť na CANICROSS šteniatko? 


Nemá zmysel začínať s tréningom šteniat skôr, než dozrejú po psychickej aj fyzickej stránke. Každopádne to ale neznamená, že by šteňa malo ležať v kresle alebo by malo byť celý deň zatvorené na záhrade. Naopak. Berte ho so sebou behať na voľno, stretávajte sa s inými psami, choďte na výcvik pre šteňatá. Pripravte ho na život a vybudujte si s ním vzťah. Bohato sa vám to vráti aj v spoločnom športovaní. My používame pri behaní na voľno pravidlo, že psík môže prebehnúť približne toľko kilometrov, koľko má mesiacov. Ako spoznáte, že je váš pes už dospelý? U každého psa je to individuálne. Zjednodušene platí, že čím väčšie plemeno, tým neskôr dospieva. V jednom roku veku ale môže už väčšina psov začať trénovať.  

Čo mám robiť, keď som netrpezlivý? 

Pred začatím tréningu na canicross je vhodné sa venovať so svojim psom turistike alebo behaniu na voľno. Ak by ste začali s canicrossom príliš skoro, mohlo by to spôsobiť problémy, ktoré by sa prejavili neskôr. 

Ak ale chcete naplno využiť obdobie keď sa pes najlepšie učí, predtým ako dosiahne vek 12 mesiacov ho môžete učiť ťahať na krátke vzdialenosti. Pes si vďaka tejto hre zvykne na postroj a pochopí aktivitu, ktorú by mal neskôr vykonávať. Vyvarujte sa ale náročnému tréningu. Naučte psa  byť v kľude pri obliekaní postroja, potiahnite  najskôr len prázdnu vôdzku pár metrov, potom spolu zabehnite zopár krátkych úsekov (do 50m) a buďte vždy pozitívny a užívajte si túto spoločnú aktivitu. Neťahajte ale nikdy viac ako 100m po rovine,  aby to nebol fyzicky  náročný tréning. V tomto období ide len o to, aby ste  mali z tejto aktivity spoločnú radosť. Ďalej sa  môžete naučiť prebehnúť okolo známej  osoby alebo okolo iného psieho kamoša. Naučte svojho psa čakať pred vybehnutím pred vami na napnutej vôdzke a tiež ho naučte povely na zmenu smeru. Najužitočnejšie  budú tri povely: ľavá, pravá a vpred. Povely na zmenu smeru viete naučiť psa už aj vo veľmi mladom veku pri spoločných prechádzkach. Od 8. mesiaca veku môžete zaradiť 1-3 krát  do týždňa jeden 100-400m šprint, ktorý bude ukončený spoločnou hrou s obľúbenou hračkou, pochvalou alebo malým pamlskom. 

Prejsť do E-shopu

Hydratácia a výživa psa

Rovnako ako človek, ani pes by nemal športovať s plným bruchom. Psom pri tom navyše hroží životunebezpečná torzia (pretočenie) žalúdka, takže pred aktivitou odporúčame len ľahké zavodnenie psa, ale žiadne veľké jedlo. Ideálne je napojiť psa tak, že na 10kg hmotnosti psa dávame 1dcl vody. Aby pes vodu vypil, môžme ju ochutiť nadrobenými piškótami alebo neslaným vývarom. Ak bude tréning náročnejší, je vhodné pridať do tohto predtréningového tekutého jedla aj nejaký zdroj energie. Na trhu je množstvo predtréningových prípravkov pre psov. Príkladom sú: FITDOG ENERGY, DUCK ENERGY, PALAMOUNTAIN PREBOOST, MAMUT PRE-RUN. 

Prejsť do E-shopu

O nás 

Už viac ako 5 rokov sme aktívni reprezentanti SR v canicrosse a členovia medzinárodného FITMIN teamu. Spolu s našimi psami Lunou, Orcou, Ilvy a Luciferom sme získali niekoľko titulov majstrov SR a kopu pódiových umiestnení na rôznych medzinárodných podujatiach. Ak si neviete rady pri výbere toho správneho vybavenia pre vás a vaše aktivity,  prečítajte si nižšie uvedené články alebo nám rovno zavolajte na tel. +421903319729 a spoločne isto nájdeme pre vás ten správny produkt.

Súvisiace články 

 
Súbory cookies používame pre správne fungovanie našej webovej stránky a jej funkcií. Pomocou súborov cookies si tiež napríklad pamätáme váš preferovaný jazyk, zvyšujeme pre vás relevantnosť zobrazovaných reklám, počítame návštevnosť stránok a pamätáme si vaše nastavenia vykonané na stránke.