• logo
  • E-mail: info@dogwear.sk
  • Môj profil
  • 13 ks
    za 519.97,- €
  • Bezpečnosť na prvom mieste!
  • Turistika so psom
  • Beh so psom (Canicross)
  • Bicykel so psom (Bikejoring)
  • Lyžovanie so psom (Skialpinizmus, Skijoring)
  • Postroj Freemotion 5.0 už v predaji
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  
  • Pridané: 24.01.2022   |   2407 čítaní / zobrazení

AKO SA POSTARAŤ O PSA V CHLADNOM POČASÍ

V tomto článku sme pre vás zhrnuli skúsenosti majiteľov psov, ktorí žijú a súťažia so psami v najchladnejších oblastiach Nórska a Švédska.  

V studenom počasí si musíte na pár vecí dať pozor, aby sa napriek zime cítil váš pes komfortne a zostal zdravý. Prezradíme vám základné pravidlá, vďaka ktorým si zimu užijete a taktiež sa vás pokúsime inšpirovať,  aby ste si spolu so svojim psom skúsili nové zaujímavé zimné aktivity. 

Z vlastných skúseností môžme povedať, že tie najkrajšie zážitky máme zo zimných aktivít. 

sprievodca výberom výstroja podľa aktivity

Nedajte sa odradiť studeným počasím a vydajte sa  so svojim psom v ústrety zimným dobrodružstvám. V zime môžete byť so  svojim psom aktívny a riziko prehriatia psieho organizmu je minimálne. Psy majú chladnejšie počasie radšej, pretože v ňom vedia podať väčší výkon a zvládnu toho oveľa viac ako v teple. Rovnako ako u ľudí, aj u psov je aktivita veľmi dôležitá pre ich telo aj  myseľ. Vďaka aktívnemu životnému štýlu sa bude váš pes cítiť  dlhodobo dobre a jeho osobnosť bude vyrovnaná.

KEDY JE PRE PSA UŽ PRÍLIŠ VEĽKÁ ZIMA?

Je nemožné určiť presnú teplotu pri ktorej by už človek ani psa von nevyhnal. Kedy psovi začne byť zima závisí od mnohých faktortov. Niektoré rasy, ako sú sibírsky husky a malamut majú hrubý viacvrstvový kožuch a sú prispôsobený od prírody na život v zime vonku. Tieto plemená si  poradia so zimou oveľa lepšie ako krátkosrsté plemená, ako je napríklad weimarský stavač, nemecký krátkosrstý stavač alebo rhodézsky ridgeback. Mnoho dlhosrstých plemien dokonca preferuje byť vonku. 

Množstvo telesného tuku, typ postavy a veľkosť hrajú tiež dôležitú úlohu v odolnosti voči mrazu. Malé plemená, ako napríklad čivava, sú menej odolné voči chladu, pretože sú príliš nízko pri zemi a v porovnaní so svojou hmotnosťou majú veľký povrch tela. Šteniatka a staršie psy sú takisto menej odolné voči chladu. 

Každý pes je individualita, takže aj pri rovnakom plemene môže  byť jeden pes odolnejší voči chladu ako druhý. 

Ako zistíte, že je psovi zima? Zistíte to napríklad tak, že sa pes trasie alebo začne vyššie dvíhať labky.  

AKO PSA OCHRÁNIŤ PRED CHLADNÝM POČASÍM? 

KABÁTIKY - ÁNO alebo NIE?

Keď je psovi zima, jednoducho sa zohreje pohybom. Takže stačí behať viac, a psovi bude teplo. Keď ale musí byť pes na vôdzke a nemôže si vygenerovať telesné teplo behom, odporúčame v mrazivom počasí používať na vôdzke kabátiky. Náš obľúbený zimný kabátik je GLACIER 2.0, ktorý je aj primerane teplý, dostatočne nepremokavý a pritom neobmedzuje psa v pohybe. Dôležité je spoznať svojho psa a vedieť ako sa správa keď mu začne byť zima. Pes dokáže veľmi zrozumiteľne komunikovať majiteľovi svoje pocity. Naučte sa spoznávať jeho signály a v chladnom počasí majte vždy so sebou pripravený kabátik. Taktiež platí, že psy sú väčšinou odolnejší voči chladu ako fenky a tolerancia voči chladu je pre každé plemeno iná. 

Možno sa spýtate, či psy naozaj potrebujú oblečenie. Niekedy áno. Zimný kabátik udrží psa v chladnom prostredí v teple pri oddychu, ale aj pri aktivite. V extrémnych podmienkach používajú kabátiky dokonca aj severské plemená. Musheri na pretekoch aj pri tréningu často používajú kabátiky na ochranu psov pred silným mrazivým vetrom a mínusovými teplotami. 

Pri rozhodovaní či váš pes potrebuje alebo nepotrebuje kabátik zohľadnite plemeno, bohatosť srsti, hmotnosť, zdravotný stav a vek psa.

V ponuke je mnoho druhov psích kabátikov. Niektoré sú ľahké, jednoducho sa nosia a nezaberú veľa miesta. Môžete ich mať v batohu a použiť ich len pri prestávkach počas skialpu, turistiky alebo bežkovania.  Iné kabátiky sú hrubšie, dobre zateplené a poskytujú viac možností využitia - chránia pred zimou a dažďom, sú odolné a vydržia aj drsnejšie zaobchádzanie. Viac informácií nájdete v tomto sprievodcovi výberom kabátika

PAPUČKY PRE PSOV

Prečo psy potrebujú papučky na snehu? V Švédsku a Nórsku majitelia psov nestrihajú psom srsť medzi prstami na labkách, aby ich ochránili v extrémnom mraze pred omrzlinami. Na túto srsť sa ale lepí sneh a vytvára nepríjemné snehové guličky, ktoré sa rýchlo zmenia na ľad a vedia vážne poraniť labku psa. Aj povrch snehu môže byť v niektorých situáciách ostrý ako žiletka. V meste  je zas potrebné chrániť labky psa pred soľou a inou chémiou, ktorá sa používa na cestách a chodníkoch proti snehu a ľadu.  Viac o papučkách a informácie o tom, kedy ich používať a kedy naopak radšej  behať bez nich sa  dozviete v tomto článku: Kedy pes potrebuje papučky? 

V zime odporúčame aj mazanie psích labiek, aby sme ich ochránili pred nepriaznivým vplyvom prostredia. Vďaka tejto starostlivosti bude mať pes pružné a zdravé labky aj v mraze. Nepoužívajte ale prípravky s obsahom vody, pretože voda mrzne. Odporúčame masť na labky s arnikou od Non-stop dogwear.  

Aktívnym psom väčšinou zima pri pohybe nevadí.

Pri oddychu ale môže byť udržanie komfortnej telesnej teploty problém. Keď pes oddychuje, nemal by ležať priamo na snehu alebo studenej podlahe. Mal by mať pod sebou izolačnú podložku. Ideálnu teplotu mu vie zabezpečiť aj špeciálny psí spací vak.  

Musheri robia svojim psom (dokonca aj severským plemenám) izolačnú podložku zo slamy alebo ich obliekajú do kabátikov. Pri veľkej zime ich dokonca zakrývajú dekou. Ak kempujete v zime s nemeckým krátkosrstým stavačom, určite použite podložku, oblečte ho do teplého kabátika a prípadne aj použite spací vak alebo deku. 

Veľmi dôležité je aj dostatočné kŕmenie. V chlade spotrebuje pes viac energie na to, aby si udržal telesnú teplotu. Odporúčame teda stravu bohatšiu na tuk a kalórie. 

5 ZÁBAVNÝCH AKTIVÍT, KTORÉ MÔŽETE ROBIŤ SO PSAMI V ZIME 

Naše obľúbené zimné aktivity sú: 

  • Spoločná turistika. Psom vôbec nevadí turistika v chladnom počasí. Je len potrebné zohľadniť ich limity a vyraziť spolu na túru. Ak máte chuť na niečo dobrodružnejšie, skúste spolu zimné kempovanie. 
  • Skijoring, čo je vlastne bežkovanie so psom, je neskutočná zábava a veľmi účinný spôsob ako využiť prebytočnú energiu svojho psa v zimnom období. 
  • Skialp so psom je tiež krásne dobrodružstvo. Pes vám pomôže pri stúpaní do kopcov a užijete si hory a krásne výhľady spoločne.  
  • Ak máte viac psov, alebo poznáte niekoho kto má zohraný tím psov, skúste ich zapriahnuť do saní (mushing).
  • Chcete  stimulovať psa mentálne aj fyzicky? Poschovávajte pamlsky na zasneženej záhrade do snehu a pošlite  detektíva,  nech sa pustí do pátrania :). Je to skvelá zábava a ako odmeny môžete použiť napríklad túto super novinku: SYROVÝ  BIO POPCORN, ktorý svojou farbou splynie so snehom :). 

Pri športe v chladnom období nezabúdajte na rozcvičenie a zohriatie svalov psa. Je to mimoriadne dôležité najmä pri vysokointenzívnych aktivitách, ako je napríklad skijoring. Rozbehanie navoľno pripraví telo psa na aktivitu a ochráni jeho svaly pred zranením. 

Prajeme vám príjemnú spoločnú zimnú zábavu!

Zime zdar a snehu zvlášť!

Podobné články: Sprievodca výberom výstroja podľa aktivity

 
Súbory cookies používame pre správne fungovanie našej webovej stránky a jej funkcií. Pomocou súborov cookies si tiež napríklad pamätáme váš preferovaný jazyk, zvyšujeme pre vás relevantnosť zobrazovaných reklám, počítame návštevnosť stránok a pamätáme si vaše nastavenia vykonané na stránke.