Začíname behať so psom

  • Pridané: 09.11.2015   |   Autor: Eliška Děrglová   |   9374 čítaní / zobrazení
Máte doma psa, ste bežci a chcete si rozšíriť bežecké horizonty? Vyskúšajte beh so psom alebo canicross. Možno sa doň zamilujete a rozšírite rady bežcov, ktorí beh bez psa zradili a na plný úväzok začali behať s štvornohým kamarátom.

Tréning canicrossu je jednoduchý. Má ale svoje špecifiká a najdôležitejšie je nepokaziť začiatok. Čím lepšie základy vybudujete, tým dlhšie a viac z nich budete ťažiť. Pripravili sme pre vás koncentrát toho najdôležitejšieho pre vaše canicrossové začiatky.

Nechcem schudnúť, chcem len behať
 
K behu majú psi, na rozdiel od ľudí, len jedinú motiváciu a tou je zábava. Nebehajú aby zhodili nadbytočné kilogramy, nebehajú pre víťazstvo a nechcú si nič dokazovať. To všetko  sú naše ľudské motivácie. Psi behajú len tak, pre zábavu a pre radosť z pohybu. Ak ich to ale baviť prestane, je koniec. Vykašlú sa na to a je to GAME OVER.

“Videl som veľa psov, ktorí boli perfektní ťahači a mali pred sebou skvelú športovú kariéru, ale majitelia ich pretrénovali a oni už potom proste ťahať nechceli. Sám som takú chybu na začiatku urobil a nikomu by som jej zopakovanie neželal,” hovorí Šimon Cipro zo serveru behejsepsem.cz.
Na začiatok vám pomôžu jednoduché pravidlá:
  • nezačínajte s tréningom ťahania skôr ako v jednom roku veku
  • netrénujte dlhé vzdialenosti
  • pripravte psovi čo najpestrejší tréning

Doprajte psom detstvo
 

Nemá zmysel začínať s tréningom šteniat skôr, než dozrejú po psychickej aj fyzickej stránke. Každopádne to ale neznamená, že by šteňa malo ležať v kresle alebo by malo byť celý deň zatvorené na záhrade. Naopak. Berte ho so sebou behať na voľno, stretávajte sa s inými psami, choďte na výcvik pre šteňatá. Pripravte ho na život a vybudujte si s ním vzťah. Bohato sa vám to vráti aj v spoločnom športovaní. Ako spoznáte, že je váš pes už dospelý? U každého psa je to individuálne. Zjednodušene platí, že čím väčšie plemeno, tým neskôr dospieva. V jednom roku veku ale môže už väčšina psov začať trénovať.

Menej je vždy viac

Zapriahanie (ťahanie) trénujte spočiatku len veľmi zľahka. Na začiatku ide len o to, aby si váš štvornožec zvykol na postroj a pochopil, čo sa od neho očakáva. Postroj má byť pre psa to isté, ako červená šatka pre býka. Hneď ako mu ho oblečiete, rozsvieti sa mu v hlave nápis: “Ide sa behať, takže žiadne očuchávanie, cikanie, hranie sa s psími kamarátmi.” Musíte postupovať pomaly, aby ste sa do tohto stavu dostali. Na začiatku úplne stačí pár desiatok maximálne stoviek metrov. Počas nich ale psovi nedovoľte, aby sa čímkoľvek rozptyľoval. Nikdy na psa netlačte a motivujte ho pozitívne. Pokriky typu MAKAJ TY LENIVEC alebo dokonca fyzické tresty, nie sú určite ten správny prístup. Vzdialenosť postupne predlžujte.
 
 

Pestrosť nadovšetko

Posledný bod je pestrý tréning. Aj tu sa dostáva k slovu motivácia. Psí atléti sa psychicky unavia omnoho skôr ako ľudia. Je preto dôležité, aby bol tréning čo najpestrejší a štvornožcov vždy bavil. Striedajte preto:
  • rôzne miesta
  • rôzne typy povrchu
  • rôzne dĺžky tréningu
  • rôznych spolubežcov.
Tréning canicrossu je jednoduchý a v tom je práve jeho krása. Stačí dodržať pár základných pravidiel a otvoria sa pred vami nové bežecké horizonty a výzvy. Pre úplných začiatočníkov, ktorí nemajú s výcvikom psa na behanie žiadne skúsenosti, pomôže návšteva spoločného tréningu alebo semináru, ktoré pravidelne organizuje BEHAJSOPSOM.SK. NA tréningu vám inštruktori vysvetlia ako na to, aby ste sa vyhli zbytočným chybám. Zoznam tréningov canicrossu nájdete na stránkach http://www.dogwear.sk/m/treningy-20/.